Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο Ήττα με διπλό κόστος

0
ofi-skoda-empros

Για τη Skoda Ξάνθη που έχασε το παιχνίδι και την 5η θέση

Με το γκολ του Καμπάνταη το ¨τρίποντο¨ για την κρητική ομάδα

Αν και ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του σαββατιάτικου αγώνα, η Skoda Ξάνθη ηττήθηκε από τον Ο.Φ.Η. με σκορ 1-0.
Μάλιστα η ήττα είχε διπλό «κόστος» για την ξανθιώτικη ομάδα η οποία «χάλασε» το αήττητο σερί των 10 αγώνων, ενώ παράλληλα ο αντίπαλος της (Ο.Φ.Η.) την «έπιασε» στην 5η θέση της βαθμολογικής κατάταξης.
Στην αναμέτρηση του «Γεντί Κουλέ», οι Κρητικοί ξεπέρασαν το αρχικό σοκ του τραυματισμού του Μάντζιου μόλις στο 1ο λεπτό (στη θέση του μπήκε ο Καμπάνταης, που αποδείχθηκε «χρυσή αλλαγή») και το καλό ημίωρο των φιλοξενούμενων, πέτυχαν το γκολ και στο δεύτερο 45λεπτο διαχειρίστηκαν το αποτέλεσμα. Η Skoda Ξάνθη πάντως που είχε την κατοχή στάθηκε ιδιαίτερα άτυχη στο 68ο λεπτό, όταν ο Εντιμάρ έπιασε ένα σουτ – κεραυνό το οποίο όμως δεν βρήκε στόχο αλλά τράνταξε το δοκάρι της εστίας των Κρητικών.
Πλέον η ξανθιώτικη ομάδα επικεντρώνεται στο επερχόμενο παιχνίδι με τον Άρη την ερχόμενη Κυριακή στις 19:30, στο γήπεδο των Πηγαδίων.
Φάσεις – Γκολ
8′: Το σουτ του Μαρσελίνιο μπλόκαρε ο Βεζυρίδης.
18′: Ο Μαρκόφσκι έστρωσε στον Μαρσελίνιο κι αυτός έκανε το μονοκόμματο σουτ για να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο τερματοφύλακας.
19′: Η νέα προσπάθεια του Μαρσελίνιο δεν είχε ευτυχή κατάληξη.
29′:  το σουτ του Φλίσκα ήταν άστοχο.
35′: Ο Κάλαϊτζιτς έκανε το σουτ που μπλόκαρε εύκολα ο Βιβιανί.
37′: Ο Καμπάνταης επωφελήθηκε από το λάθος διώξιμο του Εντιμάρ στην σέντρα του Παπουλή και με σουτ από κοντά πέτυχε το 1-0.
41′: Η σέντρα σουτ του Παπουλή κατέληξε στα χέρια του Βιβιανί.
58′: Ο Μαρσελίνιο έκανε την σέντρα αλλά ο Μαρκόφσκι δεν έπιασε όπως ήθελε την κεφαλιά.
68′: Ο Μαρσελίνιο και Εντιμάρ συνεργάστηκαν με τον τελευταίο να πιάνει το εντυπωσιακό σουτ αλλά την μπάλα να βρίσκει την συμβολή των δοκών του Βεζυρίδη και να φεύγει άουτ.
76′: Ο Σουάνης βρέθηκε σε καλή θέση αλλά το σουτ του απέκρουσε ο Βεζυρίδης.
87′: Το σουτ του Καζάκη ήταν άστοχο.
90′: Ο Μαρκόφσκι κοντρόλαρε και σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
Διαιτητής: Τριτσώνης (ΕΠΣ Αθηνών)
Βοηθοί: Ευθυμιάδης (ΕΠΣ Πιερίας), Τρύφων (ΕΠΣ Δράμας)
Κίτρινες: 2′ Ντάνι, 39′ Παπουλής, 43′ Καμπάνταης, 44′ Βάλλας, 45′ Κάλαϊτζιτς, 50′ Πόι, 83′ Μαρσελίνιο.
Συνθέσεις:
ΟΦΗ: Βεζυρίδης, Βερόν, Ταυλαρίδης, Μάντζιος (2′ λ.τ. Καμπάνταης), Βάντο, Κάλαϊτζιτς (77′ Μπόντορ), Γεωργίου, Παπουλής, Μπούρμπος, Λόπεζ (89′ Σόουζα), Σίσιτς.
SKODA ΞΑΝΘΗ: Βιβιανί, Μπέρτος, Εντιμάρ, Βάλλας, Κομεσίδης, Ντάνι (72′ Νταρμπιόν), Φλίσκας, Μαρσελίνιο, Πόι (60′ Σουάνης), Βλαχοδήμος (77′ Καζάκης), Μαρκόφσκι.

16. Δόξα Δράμας 6 (15 αγ.)
* Δεν υπολογίζεται το αποτέλεσμα του χθεσινοβραδινού αγώνα Α.Ε.Κ. – Π.Α.Ο.Κ.
19.30: Π.Α.Ο.Κ. – Ολυμπιακός

Σοκ στο ελληνικό ποδόσφαιρο! Θετικό το πρώτο δείγμα Έλληνα διεθνή σε έλεγχο ντόπινγκ στο ματς με τη Γεωργία

Σε σοκ βρίσκεται το ελληνικό ποδόσφαιρο, καθώς Έλληνας διεθνής που ήταν στην αποστολή της …